سه شنبه، 3/3/01 (سال توليد ملي)
به پايگاه ستاد تحول صنايع و معادن خوش آمديد.
   
نام کاربري:رمزعبور:
  
پرونده بنگاهعضويتراهنماارتباط با مادرباره ما
ايجاد صفحه جديدتنظيم اين صفحهتنظيم نماي درگاه
 اقدامات پيشنهادي براي كاهش هزينه هاي انرژي در صنعت    
صفحه اصلي
بهين ياب
تازه ها
مولدهاي برق
بازسازي و تكميل

   اخبار تحول صنايع و معادن   
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت : با تمهيدات پيش بيني شده توليد در 6 ماهه دوم سال رونق خوبي خواهد داشت معاون وزير صنعت، معدن و تجارت : با تمهيدات پيش بيني شده توليد در 6 ماهه دوم سال رونق خوبي خواهد داشت
تاريخ: 20/06/1391
معاون امور صنايع ‌و اقتصادي وزارت صنعت،‌معدن و تجارت با تاكيد بر افزايش  توليد، در نيمه دوم سال از جبران كمبودها و كاهش توليد در برخي از صنايع خبر داد.

به گزارش شاتا؛‌ « محسن صالحي نيا» در نشست خبري خود با خبرنگاران، افزايش و رونق توليد از طريق حفظ ظرفيت بنگاههاي توليدي را به عنوان سرفصل مهمي در برنامه هاي اين وزارتخانه دانست و گفت: دراين راستا با سياستگذاريها و برنامه ريزيهاي هدفمند به دنبال افزايش توليد هستيم و براين اساس بخش هاي توليدي در 6 ماهه دوم سال ركود نخواهند داشت.
وي افزايش توليد را گره گشاي بسياري ازمحدوديتها و مشكلات ارزيابي كرد و افزود: دراين راستا تمهيدات خوبي انديشيده شده است به طوري كه در صنايع از جمله صنعت خودروسازي و فولادسازي و توليد كالاهاي اساسي شاهد افزايش توليد متناسب باشيم.
صالحي نيا در ادامه،‌ رونق توليد از طريق حفظ ظرفيت بنگاههاي توليدي را يكي از برنامه هاي اين وزارتخانه در سالجاري برشمرد و گفت: تكميل ظرفيت طرح هاي نيمه تمام با توجه به برنامه هاي توسعه اي، ارتقاء كيفي براي توسعه رقابت پذير،‌اصلاح الگوي مصرف ،‌تامين منابع مالي براي سرمايه در گردش و پرداخت تسهيلات ،‌تامين ارز مورد نياز و روش هاي بهينه سازي زنجيره توليد از ديگر مواردي است كه امسال به آن پرداخته خواهد شد.
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين به وضعيت توليدات صنعتي در 5 ماهه سالجاري اشاره كرد و افزود: از ابتداي سالجاري تاكنون در برخي از توليدات شاهد افزايش و بعضاً كاهش توليد بوده ايم.
به گفته صالحي نيا،‌ افزايش توليد در برخي رشته هاي شاخص نظير فولاد خام به نسبت مشابه سال گذشته با 6/7 درصد رشد روبرو بوده است كه اين رقم حدود 93 درصد از برنامه پيش بيني شده را شامل مي‌شود .
وي همچنين مجموع توليد محصولات فولادي را با 5/0 درصد رشد ذكر كرد و يادآور شد: در بخش فرآوري معدني و كاني نيز، سيمان با 5/4 درصد ، شيشه و جام نيز با 8/8 ،‌ تلويزيون LED وLCD با 7 درصد افزايش توليد همراه بوده است.
معاون امور صنايع ‌و اقتصادي وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه به وضعيت صنعت نساجي و پوشاك و صنايع وابسته به اين صنعت نيز اشاهر كرد و گفت: فرش ماشيني با 5/4 درصد ،‌كفش 5/1 درصد و چرم با 5/0 درصد رشد و افزايش توليد مواجه بوده است كه با توجه به نرخ ارز در سالجاري وضعيت اين صنعت بهتر خواهد شد.
وي به برخي كاهش توليدات در صنايع مختلف نيز اشاره كرد و افزود: همچنين در مدت مذكور مس كاتد با 8 درصد و ‌شمش آلومنيوم با 3/0 درصد از كاهش توليد برخوردار بوده است.
صالحي نيا در ادامه به بيان اقدامات صورت گرفته در صنعت خودروسازي پرداخت و با اشاره به اينكه در طي ماههاي اخير شاهد كاهش ميزان توليد خودرو در كشور بوده ايم تصريح كرد: طي 5 ماهه سالجاري،‌ توليد خودرو در كشور بالغ بر 405 هزار دستگاه خودرو بوده اين در حاليست كه اين ميزان در سال گذشته بالغ بر 620 هزار دستگاه بوده است.
وي از سياستگذاريهاي خاصي به منظور افزايش توليد در صنعت خودرو و فولاد خبر داد و گفت: اين برنامه ريزي‌ها در حال پيگيري و اجرا شدن است چرا كه اين صنايع از حجم بالاي زنجيره تامين، ايجاد اشتغال و ارزش افزوده بالا برخوردار است كه اين مهم ضرورت توجه بيشتر به اين صنعت را مي‌طلبد.
صالحي نيا، تمركز بر افزايش توليد ميزان خودرو را در كشور طي 6 ماهه دوم سالجاري به رغم تمام محدوديتها و با تمهيدات انديشده شده نويد داد و ابراز اميدواري كرد در اين مدت روند طبيعي توليد در بخش خودرو را در كشور تجربه خواهيم كرد.
معاون وزير صنعت،‌معدن وتجارت در ادامه به وضعيت توليد برخي كالاهاي اساسي نيز اشاره كرد و افزود: با توجه به شرايط و محدوديتهاي پيش آمده در ارتباط با تامين مواد اوليه در برخي اقلام نظير روغن نباتي با كاهش بين 10 تا 12 درصدي و در توليد پودر شوينده با كاهش 4درصدي روبرو بوديم كه با تامين نهاده ها و مواد اوليه ،‌شرايط براي افزايش توليد بهبود پيدا خواهد كرد.
وي همچنين، كاهش 16 رصدي توليد لاستيك خودرو را نيز ناشي از همين عدم تامين مواد اوليه و افزايش قيمتها دانست كه در مقايسه با ميزان توليد خودرو از وضعيت چندان نامناسبي بهره مند نيست.

اظهارنظر 
بازگشت