پنج شنبه، 3/4/00 (سال توليد ملي)
به پايگاه ستاد تحول صنايع و معادن خوش آمديد.
   
نام کاربري:رمزعبور:
  
پرونده بنگاهعضويتراهنماارتباط با مادرباره ما
ايجاد صفحه جديدتنظيم اين صفحهتنظيم نماي درگاه
 در اين درگاه از مرورگر اينترنت اكسپلورر استفاده كنيد    اقدامات پيشنهادي براي كاهش هزينه هاي انرژي در صنعت    
صفحه اصلي
بهين ياب
تازه ها
مولدهاي برق
بازسازي و تكميل

   اخبار تحول صنايع و معادن   
 

 

نشست تخصصي طرح توليد ترکيبي برق و گرما (CHP)

نشست تخصصی " طرح تولید ترکیبی برق و حرارت (CHP)" روز چهارشنبه 22/08/1387 در محل سالن اجتماعات سازمان مدیریت صنعتی ایران برگزار شد. در این نشست که به همت ستاد تحول اقتصادی صنایع و معادن و با حضور صاحبان صنایع، کارشناسان، صاحب نظران و مدیران وزارت خانه های صنایع و نیرو برگزار شد، جنبه های علمی، فنی و اقتصادی تولید ترکیبی برق و حرارت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

حمایت از احداث 100 مگاوات تولید ترکیبی برق و گرما در گام اول

مشاور وزیر صنایع و معادن با تشریح برنامه های این وزارت خانه برای اجرای طرح تحول اقتصادی در صنعت، اعلام کرد: آن دسته از واحدهای که در اجرای برنامه های کاهش مصرف انرژی اقدام کنند، از مزایا و تسهیلات ویژه برخوردار خواهند شد.

مهندس سید رضا فاطمی امین، کمک به واحدهای صنعتی برای اصلاح خط تولید، تغییر محصول و یا تغییر خط، تولید ترکیبی برق و حرارات و تولید برق از بازیافت حرارت را از برنامه های ستاد تحول اقتصادی در بخش انرژی ذکر کرد.

مشاور وزیر صنایع و معادن تاکید کرد: وزارت صنایع و معادن در نظر دارد به واحدهای تولیدی که برق مصرفی خود را به روش ترکیبی تغییر دهند، با همکاری وزارت نیرو تسهیلات ارائه دهد.

وی که در مراسم آغازین نشست سخن رانی می کرد، با اشاره به این مطلب که وزارت صنایع و معادن در گام اول برای تولید 100 مگاوات برق به روش ترکیبی برنامه ریزی کرده است، افزود: طرح تولید ترکیبی برق و حرارت باعث تحول جدی در صنعت خواهد شد و با استفاده ار این شیوه بازده کار از 30 درصد به 70 درصد خواهد رسید. (متوسط بازهی نیروگههای کشور حدود 37 % است که با اتلاف 19% در شبکه انتقال، بازدهی نسبت به 305 ----)
مشاور وزیر صنایع، تطابق مصرف برق و حرارت در زمستان و تابستان، اختلاف بهای برق و گاز، بهره برداری طولانی مدت، قابلیت اطمینان برق و وجود مصرف کنندگان عمده انرژی و کاهش دیماند مصرف برق را از مزایای استفاده از روشCHP دانست.
فاطمی، از تدوین اطلاعات شاخص های کلیدی صنایع انرژی در این ستاد خبر داد و گفت: به این منظور طراحی نرم افزار تحلیل زنجیره تولید را در دست بررسی داریم.

 

دکتر هاشمیان:

الگوهای مصرفی ما مبتنی بر استانداردها نیستند، بلکه متکی بر عادات می باشند.

اولین سخنران علمی نشست، دکتر هاشمیان از نیروگاه مشهد بود که نظرات خود را تحت عنوان"بهینه سازی انرژی به روش CHP" برای حضار بیان کرد.

• خلاصه ای از سخنرانی دکتر هاشمیان:

• الگوهای مصرفی ما مبتنی بر استانداردها نیستند، بلکه متکی بر عادات می باشند.

• آموزش و آگاه سازی، راندمان انرژی کشور را در 20 سال آینده حدود 5% بالا می برد و بهینه سازی مصرف انرژی، راندمان انرژی را در مدت مشابه حدود 15 % افزایش می دهد؛ ولی اینها چاره کار نیستند و ما ناچاریم به سمت سیستم های جدید برویم.

• در بحث CHP، دو مسئله اهمیت خاصی دارد: افزایش راندمان انرژی و توجیه اقتصادی طرح.

• سیستم CHP به صورت جهشی، راندمان انرژی را از 30 % فعلی نیروگاهها به بالاتر از 80 % می رساند. هم چنین دیماند مصرفی را به شدت پایین می آورد.

• انتخاب موتور CHP بر اساس حرارت و برق مورد نیاز طراحی می شود. اگر نسبت حرارت مورد نیاز به برق مصرفی بین 0.5 تا 1.5 باشد، این سیستم مقرون به صرفه خواهد بود.

• صنایع داروسازی، شیمیایی، نساجی، غذایی و چوب و کاغذ از جمله صنایع پرطرفدار CHP در دنیا هستند.

 

مهندس باقری:

در صورت استفاده از CHP، برق مورد نیاز در محل مصرف تولید می شود و تلفات انرژی در شبکه انتقال به حداقل خواهد رسید.

مهندس باقری از سازمان بهره وری انرژی، سخنران بعدی مراسم بودند که به بیان"روش ها و فن آوری های تولید ترکیبی برق و حرارت" پرداختند.

خلاصه ای از سخنرانی مهندس باقری:

• در صورت استفاده از CHP، برق مورد نیاز در محل مصرف تولید می شود و تلفات انرژی در شبکه انتقال به حداقل خواهد رسید.

• سیستم های CHP بر اساس تکنولوژی راندمان بالا طراحی می شوند. در این تکنولوژی از موتور گازی استفاده می شود که راندمان بالایی دارند. در بازار موتور گازی تا راندمان 46 % که معادل یک سیکل ترکیبی عمل می کند، وجود دارد. CHP های مبتنی بر موتورهای گازسوز راندمان بالا، می توانند تا 9 مگاوات برق تولید کنند.

• از حرارت موتور برای موارد مورد نیاز استفاده می شود. از موتور سه تیپ حرارت گرفته می شود: حرارت خروجی از اگزوز موتور، آب گرم پوسته موتور و روغن موتور.

• تکنولوژی موتورهای گازی چنان پیشرفت کرده که می توانند علاوه بر گاز از گازوئیل، مازوت و حتی نفت خام نیز به عنوان سوخت استفاده نمایند.

• با توسعه نیروگاه های مولد کوچک، در فصل تابستان می توان از گاز که مصرف پایینی دارد استفاده کرده و برق -که مصرف بالایی در تابستان دارد- تولید نمود.

 

دکتر قاضی زاده:

تغییر در شرایط تکنیکی تولید مولد ها و گستردگی شبکه برق و گاز کشور ایجاب می کند که صنایع به سمت توسعه CHP گام بردارد.

دکتر قاضی زاده، مدیر کل خصوصی سازی وزارت نیرو، سخنران پایانی نشست بودند که به تشریح "سیاست های حمایتی وزارت نیرو از نیروگاه های مولد مقیاس کوچک" پرداختند.

خلاصه ای از سخنرانی دکتر قاضی زاده:

• تغییر در شرایط تکنیکی تولید مولد ها و گستردگی شبکه برق و گاز کشور ایجاب می کند که صنایع به سمت توسعه CHP گام بردارد.

• وزارت نیرو در دو جهت به توسعه مولد های مقیاس کوچک پرداخته است: حمایت و رفع موانع موجود.

• مالکان مولد مقیاس کوچک از جمله CHP از لحاظ تجاری اختیار تام بر سیستم خود دارند. اینان می توانند تمام برق تولیدی خود را به شبکه برق بفروشند و تمام برق مورد نیاز خود را دوباره از شبکه تأمین بکنند؛ یا اینکه این کار را نکنند و خالص تولید و مصرف خود را با شبکه تجارت کنند.

• برق تولیدی CHP ها به صورت تضمینی از تولید کننده ها، طبق قراردادی خریداری می شود. قرارداد تضمین خرید برق، به عنوان یک تضمین بانکی نیز می باشد که تولید کننده ها می توانند با این ضمانت نامه، برای تأمین منابع مالی مورد نیاز خود اقدام نمایند.

• تأمین سوخت مورد نیاز CHP برای مدت معینی در سال از طرف وزارت نیرو و طی قراردادی تضمین می شود.

• مولدهای مقیاس کوچک مولدهایی هستند که ظرفیت تولیدی آنها 25 مگاوات و یا پایین تر باشد.

• در صورت از کار افتادن و یا خرابی مولدها، برق مورد نیاز مالکان تضمینی تأمین خواهد شد.

• قیمت سوخت مورد نیاز CHP ها بر اساس قیمت سوخت تحویلی به نیروگاه ها خواهدبود.

 

میزگرد و پرسش و پاسخ

در مراسم پایانی نشست، میز گردی با حضور دکتر هاشمیان، دکتر قاضی زاده، دکتر رضاپور و مهندس میرجلیلی معاون انرژی ستاد برگزار شد. در این میزگرد، آقای دکتر رضاپور به نمونه هایی از CHP راه اندازی شده در کشور اشاره کرد. دکتر هاشمیان نیز تولید سیستم CHP در کشور را امکان پذیر دانستند و آقای دکتر قاضی زاده بر حمایت های ویژه وزارت نیرو از استفاده کننده گان تجهیزات ساخت داخل تأکید کردند. در ادامه، شرکت کننده ها سوالات خود را مطرح و پاسخ های مقتضی را دریافت نمودند.

 

بخش جنبی نشست

همزمان با برگزاری نشست تخصصی طرح تولید ترکیبی برق و حرارت، نمایشگاهی از فعالیت ها و انتشارات سازمان بهره وری انرژی ایران(سابا) در محل نشست برگزار گردید که مورد توجه و استقبال قرار گرفت. همچنین با هماهنگی وزارت نیرو، اعضای شرکت کننده در نشست از واحد تازه تأسیس CHP وزارت نیرو بازدید کردند.

 

گزارش تصویری

بازگشت